Akumulatory żelowe są dużo bardziej odporne na przechylanie oraz wstrząsy niż tradycyjne kwasowo – ołowiowe. Z drugiej strony są wrażliwe na niskie temperatury, a co za tym idzie – mogą częściej potrzebować ładowania. W tym artykule omawiamy sposoby ładowania oraz podpowiadamy, jakiego sprzętu używać, aby służyły nam jak najdłużej.

Akumulator żelowy – co to jest?

Jak sama nazwa wskazuje, akumulator żelowy w odróżnieniu od tradycyjnych kwasowo-ołowiowych zawiera elektrolit w postaci żelu, który powstaje poprzez dodanie do kwasu krzemionki. Skutkiem tego odznacza się większą odpornością na warunki terenowe i może być montowany pod różnymi kątami. Dlatego też jest często stosowany w motocyklach i ATV.

Akumulator żelowy – jak go ładować?

W przypadku akumulatora żelowego mamy do czynienia z zamkniętą komorą. Dzięki temu nie musimy już uzupełniać elektrolitu. Za to samo ładowanie akumulatora żelowego jest nieco bardziej złożonym procesem i powinno przebiegać z podziałem co najmniej na dwa etapy:

  • Ładowanie stałym prądem o wartości 10 do 30% pojemności akumulatora, a najlepiej 5-10%. Jeśli to możliwe, warto ustawić jak najniższą wartość prądu ładowania.
  • Ładowanie z zachowaniem stałego napięcia – powinno się ono utrzymywać na poziomie
    14,1 V do 14,5 V. Niektóre źródła podają nawet 15 V. Niemniej warto pamiętać, że to niższe napięcie jest o wiele korzystniejsze dla żywotności naszej baterii.

Akumulator żelowy – czym go ładować?

Do ładowania akumulatorów żelowych zaleca się używanie nowoczesnych ładowarek lub prostowników mikroprocesorowych. Pozwalają ona na automatyczne przeprowadzenie procesu, który wygląda następująco:

  • Pomiar napięcia i faktycznej pojemności – dzięki temu ładowarka określa poziom zasiarczenia akumulatora, który jest tym wyższy, im bardziej rozładowany jest akumulator.
  • Odsiarczanie – na tym etapie przebiega odzyskiwanie utraconej pojemności akumulatora poprzez impulsowe podawanie prądu.
  • Soft start – ładowarka podaje ok. połowy maksymalnego prądu ładowania. W tej fazie dowiadujemy się, czy akumulator nie jest poważnie uszkodzony. Jeśli nie jest w stanie przyjmować prądu, następuje koniec procesu i musimy akumulator wymienić.
  • Główne ładowanie – polega na podawaniu maksymalnego prądu dla danej pojemności akumulatora, wynoszącego 25% jego pojemności aż do uzyskania 80% naładowania.
  • Faza absorpcji – ładowarka utrzymuje na zaciskach napięcie 14.1 V do 14.4 V, aż do momentu całkowitego naładowania akumulatora.

Czas ładowania akumulatora żelowego zależy od jego pojemności oraz stopnia rozładowania.
Jeśli nie posiadamy odpowiedniego sprzętu lub warunków do pomiarów i ładowania akumulatora, najlepiej zlecić to profesjonalnemu warsztatowi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj