Zakup samochodu to spełnienie marzeń o własnej niezależności dzięki możliwości swobodnego przemieszczania się. Nie rzadko jednak okazuje się, że samochód zakupiony z wątpliwego źródła przysparza nam więcej kłopotów, niż daje radości z jego posiadania i użytkowania. Jak kupić auto tak, aby potem nie żałować wydanych pieniędzy? Okazuje się, że jest kilka czynników, którymi możemy kierować się, tak aby zminimalizować ryzyko wdepnięcia na „minę” przy zakupie wymarzonego auta.

Postaw na niezawodność

Już na etapie podejmowania decyzji o tym, na jakie auto się zdecydować możemy zminimalizować ryzyko wejścia w posiadanie auta, którego koszt zakupu to tylko początek lawiny wydatków.

Istnieją bowiem marki i modele, które owiane są złą sławą i których mechanicy nie poleciliby nawet swoim najgorszym wrogom.

Wadliwe jednostki napędowe, zawieszenie wykonane z materiałów, które poddają się na pierwszej dziurze, czy odmawiająca posłuszeństwa elektronika. To tylko wierzchołek góry lodowej problemów, od których możemy ustrzec się, szukając aut powszechnie uznawanych za solidnie wykonane i bezawaryjne.

Jakich aut należy więc szukać jeżeli zależy nam na bezawaryjnym użytkowaniu pojazdu?

Rok rocznie mianem lidera niezawodności mogą chwalić się auta produkowane przez Toyotę – okazuje się bowiem, że auta tego japońskiego producenta niezwykle rzadko trafiają do warsztatów.

Zadbane egzemplarze z pewnością odwdzięczą się bezproblemowym, a przez to też niewyciskającym ostatnich złotówek z portfela właściciela, użytkowaniem.

Utrata wartości – nie musisz się jej obawiać, jeżeli wybierzesz dobrze

Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę, podejmując decyzje o tym, jakie auto sobie sprawić jest to, jak szybko dany model traci na wartości.

Różnica między ceną zakupu pojazdu a tym za ile będziemy w stanie je sprzedać za jakiś czas, jest często pomijanym aspektem przy zakupie samochodu.

Już niestety tak jest, że interesuje nas to, za ile możemy dany pojazd kupić, a nie to za ile będziemy mogli odsprzedać go po kilku latach jego użytkowania, a w końcu często to właśnie ta kwota przeznaczana jest przez nas na zakup kolejnego pojazdu, warto więc aby była możliwie jak najwyższa.

Tutaj ponownie, tak jak w kwestii niezawodności liderem są auta Toyoty, to bowiem właśnie one najmniej tracą na wartości nawet po kilku latach od daty swojej produkcji.

Warto wziąć to pod uwagę i zastanowić się, czy lepiej będzie kierować się przy zakupie samochodu swoim portfelem czy emocjami.

Niemiec płakał (z radości) jak sprzedawał

Na krajowym rynku aut używanych niesłabnącą popularnością cieszą się auta sprowadzane zza naszej zachodniej granicy.

Najczęściej są to auta z wątpliwą, bądź całkowicie nieznaną, historią. Decydując się na zakup takiego pojazdu świadomie decydujemy się na zakup kota w worku – nie wiemy bowiem, czy i w jaki sposób samochód był dotychczasowo serwisowany, a przedstawiane nam dokumenty nierzadko bywają sfabrykowane w celu uwiarygodnienia wymyślonej przez sprzedającego historii.

Niesłabnąca popularność takich pojazdów oraz to, z jaką łatwością sami dajemy się „nabić w butelkę”, zastanawia, ponieważ na rynku pojawia się coraz więcej ofert samochodów krajowych, całkiem dobrze wyposażonych o łatwo weryfikowalnej i dobrze udokumentowanej przeszłości.

I tak na przykład, Toyota używane auta sprzedaje z roczną gwarancją oraz ze zweryfikowanym przebiegiem i historią serwisową. Dzięki temu wiemy dokładnie, co kupujemy, a nawet jeżeli już po zakupie okaże się, że coś jednak z naszym autem jest nie tak, chroni nas wystawiana przez sprzedającego gwarancja.

Nie kupuj, finansuj

Kupując nowy samochód w salonie za gotówkę, musimy liczyć się z jego niemal błyskawiczną utratą wartości. Mówi się nawet, że nowe auto traci od kilku do kilkunastu procent z ceny katalogowej już w momencie wyjechania z salonu.

Rozwiązaniem jest kupno auta kilkuletniego, które okres największej utraty wartości ma już za sobą. Najczęściej jednak kupując auto od dotychczasowego użytkownika, lub takie, które świeżo sprowadzono do kraju, mamy do wyboru jedynie zakup za gotówkę lub mało atrakcyjne oferty pożyczek gotówkowych banków komercyjnych. Jednak i na ten problem pojawiają się na rynku coraz liczniejsze rozwiązania.

Na ten przykład Toyota używane pojazdy oferuje z możliwością atrakcyjnego finansowania, które umożliwia nam skorzystanie z finansowania na podobnych warunkach jak te oferowane osobom kupującym auta nowe.

Atrakcyjność tej oferty w dużej mierze polega na tym, że nie musimy w momencie zakupu pojazdu dysponować całością kwoty lub zamiast wydawać wszystkie oszczędności na samochód, możemy przeznaczyć je na inne cele, a kwotę zakupu auta spłacać w atrakcyjnych i dopasowanych do naszych możliwości ratach – ciesząc się przy tym autem nowszym i lepiej wyposażonym niż takie, na które stać byłoby nas gdybyśmy zdecydowali się na zakup gotówkowy.

Źródła:

  1. https://autokult.pl/31729,najlepsze-auta-uzywane-w-cenie-10-20-tys-zl-poznalismy-opinie-mechanikow,17
  2. https://www.wyborkierowcow.pl/ktore-auta-najmniej-traca-na-wartosci/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj