Regularna wymiana opon w przypadku każdego samochodu jest bardzo ważna i nie powinna być pomijana. Zazwyczaj kierowcy decydują się na nowe opony w okresie przejścia z jednej pory roku na drugą. Zakup nowych opon to często nadprogramowy i spory wydatek w budżecie każdego gospodarstwa domowego. Taka inwestycja jednak to inwestycja w bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów, a także innych uczestników ruchu drogowego – pozwoli uniknąć wielu niebezpiecznych konsekwencji w przyszłości. Nie warto przeciągać wymiany opon w nieskończoność i najlepiej zrobić to od razu, kiedy zauważy się ich zużycie lub przed zmianą pory roku.

  • Dlaczego warto mieć nowe opony?
  • Jak sprawdzić czy opony są zużyte?
  • Wybór nowych opon

Dlaczego warto mieć nowe opony?

Nowe opony to przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa jazdy przez kilka miesięcy, a także niewątpliwy komfort jazdy w każdych warunkach pogodowych i na każdym rodzaju podłoża. Najczęściej polecane opony przez specjalistów to opony całoroczne, a także letnie i zimowe. Wybór rodzaju opon zależy od kilku czynników między innymi od pory roku, ale także od rodzaju dróg, po których jeździ auto. Wielu kierowców wybiera nowe opony na NoweOpony.pl, gdzie łatwo można wybrać najciekawsze modele.

Przyczepność auta do nawierzchni oraz na dystans hamowania często zależy od tego jak zużyte są opony. W przypadku jazdy na mokrej drodze można łatwo zauważyć czy opony dobrze się trzymają. Jeśli bieżnik opon jest zużyty auto zaczyna płynąć po drodze – opony nie są w stanie odprowadzać wody znajdującej się na nawierzchni. Stare opony często sprawiają problem –  odklejają się od nich felgi, bieżnik może mieć pęknięcia – dlatego warto wymieniać regularnie opony.

Jak sprawdzić czy opony są zużyte?

Nowe opony powinny pojawić się w aucie w zależności od kilku czynników. Jeśli bieżnik na starych opon jest starty i ma mniejszą wielkość niż 1,6 milimetra – to najwyższa pora na zakupy. Polecane opony w sklepach są po prostu gładkie – w starych oponach pojawiają się pęknięcia. Żywotność opony to zwykle około 10 lat od daty produkcji. Opona ma także średni dystans, który może przejechać – to od 25 tysięcy do 50 tysięcy kilometrów.

Wybór nowych opon

Decyzja o wymianie opon powinna się pojawić w głowie natychmiast po stwierdzeniu, że są zużyte. Wpływa to komfort i bezpieczeństwo jazdy. Polecane opony pochodzą z pewnych źródeł i sklepów z licencją. Warto zapytać znajomych kierowców o miejsca przez nich rekomendowane. Nowe opony powinny mieć odpowiednie warunki przechowywania – warto sprawdzić czy były właściwie zabezpieczone od wilgoci i światła – może to mieć wpływ na trwałość materiału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here