Amortyzatory samochodowe odpowiadają za komfort podczas jazdy. Wraz ze sprężynami zawieszenia dbają o odpowiednie redukowanie wibracji oraz uderzeń przenoszonych z jezdni przez koła na nadwozie naszego pojazdu. Dodatkowo, amortyzatory odpowiedzialne są za zapewnienie stałego kontaktu koła z jezdnią co ma zapewnić nam bezpieczeństwo podczas pokonywania szybkich zakrętów oraz znacznych nierówności. Bez prawidłowo działających amortyzatorów narażamy się nie tylko na skrajną niewygodę, ale również na niebezpieczeństwo.

Jak sprawdzić stan amortyzatorów?

Amortyzatory samochodowe podobnie jak większość części eksploatacyjnych zawieszenia z biegiem czasu oraz ilością przebytych kilometrów ulegają zużyciu. To jak szybko się będą zużywać zależy oczywiście od naszego stylu jazdy oraz jakości dróg, po których się poruszamy. Warto jednak okresowo, przynajmniej raz na rok lub 20 000 km szczegółowo sprawdzić ich stan. Tutaj od razu możemy Państwa uspokoić, każdy samochód, który przechodzi badania techniczne każdorazowo jest poddawany takim próbom. Jeśli z naszymi amortyzatorami jest coś nie tak, to diagnosta z pewnością nas poinformuje o konieczności ich wymiany. Kluczowe jest, by na jednej osi pojazdu amortyzatory miały podobną sprawność. W przeciwnym przypadku może to doprowadzić do niestabilnego zachowania samochodu na zakrętach oraz nierównościach.

Warto pamiętać również, że zużyte amortyzatory mogą skutkować zakończeniem badania technicznego z wynikiem negatywnym. Jeśli więc często poruszasz się po dziurawych drogach lub masz podejrzenia, że amortyzatory nadają się do wymiany to koniecznie udaj się na pobliską stację diagnostyczną i sprawdź ich stan!

Jakie są objawy zużytych akumulatorów?

Każdy kierowca, który choć trochę zna swój samochód doskonale wyczuje, kiedy jest właściwy moment na wymianę amortyzatorów. To najczęściej występujących objawów zużycia amortyzatorów samochodowych możemy zaliczyć: dziwne odgłosy, bujanie samochodu podczas jazdy, mniej precyzyjne prowadzenie, silne przechylanie się samochodu podczas skręcania oraz nierównomierne zużycie opon. Warto też czasem zajrzeć i sprawdzić czy na naszych amortyzatorach nie pojawiają się jakieś wycieki, które mogą świadczyć o zużyciu uszczelnień.

Sprawdzaj stan zawieszenia przed każdą, dłuższą podróżą

Jeśli nie jesteś pewny stanu swoich amortyzatorów, a wybierasz się w daleką podróż to koniecznie sprawdź ich stan. Możesz to zrobić nawet pod swoim domem! Wystarczy, że postarasz się rozbujać samochód i zobaczysz, jak szybko wróci on do swojej pierwotnej pozycji. Jeśli pojazd jeszcze kilkukrotnie będzie się „bujał” to warto pomyśleć o wymianie amortyzatorów na nowe. Podobnie jest w przypadku wspomnianych wcześniej wycieków. Jeśli na powierzchni amortyzatora widzimy olej to znaczy, że jego żywotność właśnie dobiegła końca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj