O tym, że akumulator można ładować, przypominamy sobie zwykle w sytuacji, gdy nie możemy odpalić samochodu. Jeżeli chcemy zachować sprawność samochodowej baterii, warto ją co jakiś czas podładować. Jak to zrobić, by ładowanie akumulatora było skuteczne i bezpieczne?

W pełni sprawnym samochodzie alternator produkuje taką ilość prądu, jaką zużywa pojazd, a bilans energetyczny pojazdu jest stały. Wystarczy jednak pozostawić otwarte drzwi, mieć niewielką usterkę czy po prostu jeździć na krótkich odcinkach, by akumulator był niedoładowany.

Ładowanie akumulatora – jak robić to dobrze?

Kluczem do skutecznego naładowania akumulatora jest jego właściwe podpięcie do prostownika. Trzeba poprawnie połączyć bieguny – minus akumulatora do minusowej końcówki prostownika.

Ładowanie akumulatora to także proces chemiczny. W jego czasie z baterii samochodowej wydobywają się różne wybuchowe opary. Dlatego akumulatora nie wolno ładować w pobliżu otwartego ognia, przy piecach czy grzejnikach.

Ładowanie i wymiana akumulatora w domu niesie za sobą ryzyko, że domownicy nawdychają się szkodliwych dla organizmu kwasów. Właśnie dlatego lepiej ładować tę samochodową baterię w garażu lub piwnicy.

Akumulator należy najpierw pozostawić w pomieszczeniu tak, by się ogrzał do temperatury pokojowej. Ładowanie to proces chemiczny i ma sens wtedy, kiedy znajdujący się w akumulatorze elektrolit odzyska swoją sprawność chemiczną.

Ładowanie akumulatora – jak długo powinno trwać?

Czas ładowania zależy od tego, jaki mamy prostownik. Jeśli w prostowniku można wyregulować natężenie prądu, to ładowanie dużego akumulatora prądem o natężeniu 8,5A powinno zająć 10 godzin. W przypadku prądu o niższym napięciu proces ten będzie trwał dwa razy dłużej.

Należy patrzeć na wskaźnik naładowania, który znajduje się na prostowniku. Trzeba być czujnym i nie można doprowadzić do przeładowania akumulatora. Przeładowanie może spowodować spłynięcie mas czynnych i nieodwracalne uszkodzenie akumulatora.

Ładowanie akumulatora u mechanika

Jeśli nie dysponujemy pomieszczeniem, w którym możemy bezpiecznie naładować akumulator lub nie czujemy się na siłach, by zrobić to poprawnie, warto poprosić o pomoc mechanika. W warsztatach w sieci Battery Point samochodowi eksperci najlepiej zaopiekują się akumulatorem, a jeśli będzie taka konieczność to nie tylko go zdiagnozują, ale również wymienią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj