Obręcze wykonane w technologii flow forming to atrakcyjna alternatywa dla felg kutych. Czym się wyróżniają?

Bardzo duża wytrzymałość, niska waga i ciekawy wygląd. To najważniejsze powody, na których kierowcy z całego świata pokochali felgi kute. Obręcze, które wręcz idealnie sprawdzają się na trasach rajdów nie są jednak pozbawione wad. Najpoważniejsza to z całą pewnością wysoka cena, sprawiająca, że na ich zakup nie każdy może sobie pozwolić. Na szczęście na rynku dostępne są ich równie dobre, a przy tym znacznie tańsze alternatywy.

Felgi produkowane metodą flow forming pod wieloma względami nie różnią się od swoich kutych odpowiedników, a przy tym są od nich znacznie tańsze. To sprawia, że kierowcy o sportowym zacięciu, ale ograniczonym budżecie nie muszą szukać gorszych jakościowo rozwiązań. Co jednak warto wiedzieć o obręczach flow forming? Jak wygląda ich produkcja? Jakie zalety przemawiają za wyborem właśnie tej technologii?

Obręcze flow forming. Technologia produkcji

Wysokiej jakości felgi aluminiowe kojarzymy przede wszystkim z modelami kutymi (które, nawiasem mówiąc, wcale nie są kute, ale to temat na inny artykuł). Technologia flow forming pozwala natomiast na osiągnięcie podobnych efektów, a jednocześnie uproszczenie i przyspieszenie całego procesu, co korzystnie wpływa na cenę produkowanych tak obręczy. Szkopuł tkwi w ciśnieniowym formowaniu obręczy. Dzięki temu patentowi możliwe jest jednoczesne rozciągnięcie i zwiększenie gęstości materiału.

Cały proces rozpoczyna się od uformowania aluminiowego o odpowiedniej wielkości. Następnie zostaje on podgrzany do wysokiej temperatury. To umożliwia uformowanie późniejszej obręczy: umieszczany jest na maszynie zapewniającej mu ruch wirowy, podczas którego na wewnętrzną część felgi oddziałuje ciśnienie pochodzące z dociskającego go walca. Proces ten kontynuowany jest przez pewien czas, co zapewnia rozciąganie, a jednocześnie zagęszczanie cząstek aluminium. (cyt. http://ladnefelgi.pl/). Wykorzystując technikę flow forming, producenci mogą wykonać najróżniejsze alufelgi.

Metoda pozwala na osiągnięcie dowolnego kształtu ramion obręczy (warunkiem jest jednak rozmiar felgi większy niż 18 cali). Nie bez znaczenia jest też wydajność tej technologii – dzięki niej można w określonym czasie wyprodukować dużą ilość felg.

Obręcze flow forming. Dlaczego warto je wybrać?

Wydajność metody flow forming sprawia, że producenci mogą oferować wyprodukowane tak obręcze w znacznie niższych cenach niż kute. Ich zalety szczególnie łatwo widoczne są w porównaniu ze standardowymi felgami. Jeśli zestawimy ze sobą oba rozwiązania, różnice zauważymy przede wszystkim w:

  • wytrzymałości: liczba uderzeń, które obręcz może przyjąć jest około 20 procent wyższa niż w przypadku zwykłych felg aluminiowych;

  • odporności na zarysowania: tu sprawa wygląda podobnie jak w poprzednim przypadku – rysy pojawiają się na ich powierzchni nawet jedną piątą rzadziej niż na zwykłych obręczach;

  • lekkości: masa najlżejszych modeli wyprodukowanych techniką flow forming tylko nieznacznie przekracza 8 kilogramów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj