Zajęcie zawodowego kierowcy to dla wielu osób spełnienie pragnień o samodzielnym stanowisku. To świetna praca dla osób, które lubią być w trasie – warto jednak wdrożyć kilka dobrych praktyk, które pozwolą zachować zdrowie i dobrą kondycję podczas wielu godzin za kółkiem.

Troska o swój komfort pracy zwiększa satysfakcję i wydajność

Praca jako przewoźnik to dla wielu osób szansa na realizowanie swojego hobby i możliwość zwiedzania Polski jak i zagranicznych miejsc choćby zza okna.

Aby czerpać jak najwięcej przyjemności i zredukować ryzyko wystąpienia tzw. chorób zawodowych konieczne jest stosowanie właściwej higieny pracy. Poniżej kilka wskazówek, które warto systematycznie praktykować!

Spedycja a współpraca z przewoźnikami – jak ją stworzyć?

Ogromną wartością w funkcjonowaniu firmy spedycyjnej jest udana kooperacja z przewoźnikami. Każda zmiana w zakresie współpracy z przewoźnikiem może stanowić potencjalne ryzyko w kwestii zaburzenia terminowości czy bezpieczeństwa przewozu. W zachowaniu stałego składu osobowego firm transportowych może pomóc zachęta do prowadzenia tzw. higienicznego trybu pracy. Pozwoli to uniknąć zarówno wypalenia zawodowego jak i wystąpienia chorób związanych z przyjmowaniem jednakowej postawy ciała przez kilka godzin.

Uświadomienie sobie przez firmę spedycyjną wyzwań, przed jakimi stają przewoźnicy może przełożyć się na trwałą i efektywną współpracę. Przykładem takiego przedsiębiorstwa jest lider w branży spedycyjnej, które buduje trwałe relacje z przewoźnikami. Jasne i uczciwe zasady to wyróżnik takiej kooperacji – szczegółowe informacje znajdują się pod tym adresem: https://www.mw-spedition.com/przewoznik/.

Z jakimi trudnościami najczęściej spotykają się przewoźnicy?

Poza niewątpliwymi atutami, jakie cechują pracę zawodowego kierowcy to zajęcie wiąże się także z pewnymi ograniczeniami.

Przewoźnicy są niejako dla siebie sterem, żeglarzem i okrętem – z czasem jednak brak wystarczającej liczby kontaktów międzyludzkich może być źródłem poczucia osamotnienia.

Długie godziny spędzone za kółkiem przy jednoczesnym zachowaniu znikomej aktywności fizycznej mogą być w przyszłości źródłem wielu bolesnych dolegliwości.

Co więcej – pomimo realizowania kursów międzynarodowych, mimo odwiedzin atrakcyjnej lokalizacji nie ma wystarczającej ilości czasu, jaką można przeznaczyć na zwiedzanie i poznawanie nowego miejsca.

Brak wystarczającej uwagi w kontekście swojej diety i żywienia może przyczynić się do nadwagi i niedoboru witamin.

Odpowiednie planowanie może jednak doprowadzić do zredukowania ryzyka wymienionych wyżej niepożądanych efektów ubocznych.

Ważna jest również zbilansowana dieta

Prawidłowe odżywianie pomoże w zachowaniu organizmu w dobrej kondycji. Nie da się zaprzeczyć, że jeśli wybór posiłków będzie dziełem przypadku i w głównej mierze będzie opierać się na przetworzonej żywności i stołowaniu się w fast-foodach – będzie to krótkowzroczną oszczędnością czasu i pieniędzy. W dalszej perspektywie mogą bowiem pojawić się problemy z nadwagą i ze zdrowiem.

Uprzednie planowanie posiłków w sprawdzonych miejscach pozwoli wyeliminować to ryzyko.

Zadbaj o aktywność fizyczną

Dopilnowanie umówionego terminu dostawy to podstawowe oczekiwanie spedycji we współpracy z przewoźnikami. W praktyce spełnienie tego warunku jest ściśle skorelowane z koniecznością przebywania za kółkiem przez wiele godzin w ciągu dnia. Przerwy są z reguły wykorzystywane na sen i posiłki. W ramach postojów można, a nawet warto wygospodarować przestrzeń do podejmowania aktywności fizycznej.

Podstawowe ćwiczenia na rozciąganie, żwawy spacer – to wszystko można zrealizować na placu obok swojego pojazdu podczas obowiązkowej przerwy. Nierzadko takie miejsca są też wyposażone w siłownie zewnętrzne, co stwarza możliwość do podejmowania wybranej formy aktywności.

Już kilka minut takiego intensywnego treningu z użyciem np. plenerowego orbitreka może skutecznie ożywić organizm. To z kolei wyeliminuje senność – i nie trzeba już sztucznie wspomagać się napojami energetycznymi!

Krzepiąca drzemka pomoże w regeneracji

W sytuacji, gdy np. warunki atmosferyczne chwilowo nie sprzyjają ćwiczeniom na zewnątrz – warto wykorzystać ten czas na regenerację swojego organizmu. Zamiast przeglądać media społecznościowe – można przeznaczyć tę wolną chwilę na tzw. power nap. Już pół godziny takiej drzemki pozwoli zamienić nużący postój w ożywczą drzemkę.

Wiąże się to z wymiernymi korzyściami – poprawą koncentracji na drodze oraz lepszym samopoczuciem.

Nie rezygnuj z kontaktów z innymi osobami

Praca kierowcy, szczególnie na dalekich, międzynarodowych trasach może być źródłem poczucia osamotnienia. Warto zatem wykorzystywać każdą możliwą okazję do nawiązywania kontaktów – czy to z innymi kierowcami czy np. w ramach pogawędki przy tankowaniu auta.

To także doskonała okazja do szlifowania komunikacji w obcym języku – przełamanie strachu przed mówieniem będzie z pewnością rozwijającym doświadczeniem.

Stosowanie powyższych wskazówek z pewnością przełoży się zarówno na większą satysfakcję w ramach współpracy przewoźnika ze spedycją, ale również na ogólne zadowolenie z pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj