Planujesz zakup nowego samochodu? Na pewno jedną z najważniejszych rzeczy jakie bierzesz pod uwagę to jaką moc silnika posiada auto. Nie da się ukryć, że jest to jedna z podstawowych funkcji samochodu. Nic więc dziwnego, że jest to pierwsza rzecz jaką sprawdza większość kupujących. Sytuacji nie ułatwia fakt, że moc silnika można podawać w koniach mechanicznych (czyli najbardziej popularnej jednostce pomiaru mocy silnika) lub kilowatach. Ostatnio coraz popularniejsza staje się także jednostka BHP (brake horse power). W tym artykule podpowiadamy, jak prawidłowo przeliczać jednostki kilowatów na konie mechaniczne. To bardzo przydatna wiedza, aby nie dać się oszukać.

Moc silnika – gdzie możemy się z nią spotkać?

Moc silnika można sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym, karcie pojazdu lub w księdze gwarancyjnej czy informacyjnej. W takich dokumentach najczęściej widnieje moc silnika wyrażona w kilowatach (kw). To profesjonalne wyrażenie bywa dość problematyczne, ponieważ na co dzień, większość osób podaje moc silnika samochodu w koniach mechanicznych. Ilość koni mechanicznych auta część osób podaje w ogłoszeniach motoryzacyjnych, lecz nie zawsze możemy się z tym spotkać. Większość sprzedawców wychodzi z założenia, że kluczowe i tak są informacje zawarte w wyżej wymienionych dokumentach. Trudno się z tym nie zgodzić, jednak mimo wszystko warto znać odpowiednie przeliczniki.

Ile kilowatów to 1 koń mechaniczny?

W zaokrągleniu 1 kilowat to 1.36 konia mechanicznego. Dokładny wzór, aby wykonać takie równanie w pamięci to: P(km) = P(kw) / 0,73549875 gdzie P oznacza moc silnika kolejno w koniach mechanicznych (km) i kilowatach (kw). Brzmi skomplikowanie? Nie chcesz przypominać sobie szkolnych zadań i równań z matematyki? Zawsze możesz skorzystać z kalkulatora mocy silnika.

Kalkulator mocy silnika – jak z niego prawidłowo korzystać?

Kalkulatory mocy silnika są powszechnie dostępne online. Jeżeli dysponujesz w domu profesjonalnym kalkulatorem matematycznym, całkiem prawdopodobne że również dysponuje on takim przelicznikiem. Aby odpowiednio obliczyć moc silnika w wybranych przez nas jednostkach należy wpisać w przelicznik moc silnika w jednostkach jakie znany (w dowodzie rejestracyjnym najczęściej figuruje moc w kilowatach), a następnie wybrać na jaką jednostkę chcemy przeliczyć moc. Kalkulator w sekundę wyświetli nam dokładny wynik. Jak więc widać obsługa kalkulatora mocy silnika jest bardzo prosta. W internecie dostępne są także kalkulatory, która przeliczają  moc silnika jednocześnie na dwie różne jednostki np. konie mechaniczne i wspomniane na początku artykułu BHP.

BHP – co to za jednostka i ile wynosi?

Brake Horse Power to najmniej znana jednostka wykorzystywana przy podawaniu mocy silnika. Jest to tak zwana moc uzyskiwana na hamowni. Jej przelicznik wynosi: 1 BHP = 1.01 KM = 0.75 KW. Zarówno w przypadku obliczeń w pamięci, jak i korzystania z kalkulatora mocy silnika procedura przeliczania jednostek wygląda analogicznie jak w przypadku przeliczania kilowatów na konie mechaniczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here