Niestety powszechnie wiadomo, że zakup samochodu z drugiej ręki wiąże się z pewnymi niebezpieczeństwami. Bardzo często sprzedający próbuje ukryć przez kupującym niektóre fakty z historii auta. Cofanie licznika przy wysokim przebiegu, zatajanie poważniejszych wypadków a nawet stłuczek. Samochodowi oszuści próbują przekonać, że zagubili książkę serwisową lub po prostu preparują jej falsyfikat. Przy pomocy internetu nie jest to wcale takie trudne, dlatego jeżeli kupujący nie dołoży staranności i dociekliwości łatwo może zostać oszukanym. Nie tak to powinno przebiegać, kupujący zawierając umowę cywilno-prawną powinien otrzymać narzędzia do weryfikacji słów sprzedającego.

Sprawdzenie numeru VIN i historii auta za darmo

Innym zagrożeniem dla kupującego jest zakup auta kradzionego. Kupujący w dobrej wierze dokonuje zakupu samochodu, a gdy fakt ten wyjdzie na jaw, zostaje pozbawiony wszelkich praw do auta. Dlatego przed podpisaniem umowy zakupu samochodu z drugiej ręki  zaleca się dołożyć wszelkich starań, by poznać prawdziwą historię pojazdu. Ważnym narzędziem weryfikacji historii pojazdu jest numer VIN: Vehicle Identification Number. VIN to unikalny numer nadawany każdemu egzemplarzowi auta przez producenta. Każdy z nich składa się z 17 znaków, liter i cyfr z wyłączeniem liter: I, O oraz Q, tak by nie pomylić ich z podobnymi cyframi:1 oraz 0.

Numer VIN znajduje się w dowodzie rejestracyjnym samochodu, wpisany po symbolem E. Fizycznie numer VIN znajduje się najczęściej na tabliczce znamionowej lokowanej w przedniej ściance przy drzwiach auta, na słupku drzwi kierowcy lub w przegrodzie czołowej silnika. Numer ten oraz kilka innych danych z dowodu rejestracyjnego wprowadza się do bazy VIN, by natychmiast otrzymać odpowiedź zawierającą szereg informacji o samochodzie, a przede wszystkim adnotację o ewentualnej kradzieży.

Gdzie sprawdzamy VIN?

Sprawdzenie numeru VIN i historii auta za darmo można dokonać online wchodząc na wybraną platformę. Niektórzy pośrednicy próbują pozyskiwać z tego tytułu wpływy, dlatego zanim wprowadzi się dane warto sprawdzić status danej witryny. Najbezpieczniej jest skorzystać z bazy danych umieszczonej na stronie rządowej. W ten sposób historię auta z całą pewnością otrzyma się za darmo.

Sprawdzenie numeru VIN i historii auta za darmo to nie wszystko, co możemy zobaczyć w bazie danych. Dodatkowo znajdują się tam informacje o naprawach samochodu, historii przeglądów technicznych, szkodach komunikacyjnych jakie auto dotknęło, ewentualnym podtopieniu samochodu.

Na co należy zwrócić uwagę kupując auto z drugiej ręki?

  • zgodność numeru VIN widniejącego na samochodzie i w jego dokumentacji
  • jakość samego znaku VIN – czy nie był przerabiany
  • szyby pojazdu powinny być z tego samego roku co auto
  • lakier auta – czy pod warstwą lakieru nie znajduje się warstwa szpachlowa

Dobrym rozwiązaniem jest pokazanie auta w autoryzowanym serwisie, szczególnie gdy można podłączyć go do komputera. Teoretycznie, podczas takiej wizyty, zorganizowanej pod kątem weryfikacji, doświadczonemu serwisantowi nie powinien umknąć żaden ze sposobów oszustwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj