Profesjonalna spedycja z i do Norwegii jest niezbędna, aby wymiana gospodarcza między nią a Polską funkcjonowała na dobrym, coraz lepszym poziomie. Poznaj najważniejsze fakty na temat importu i eksportu z i do kraju o najwyższym wskaźniku rozwoju społecznego na świecie. Transport ciężarowy z Norwegii – podobnie jak jego inne formy – stwarzają możliwość sprowadzenia do Polski wielu wartościowych towarów.

Norwegia – cele spedycji i transportu

Zorganizowany transport do Norwegii z Polski oraz w przeciwnym kierunku dotyczy w dużej mierze kilku sektorów gospodarki, którym przyglądamy się w niniejszym artykule. Skandynawski kraj zajmuje 23. miejsce wśród państw importujących towary do Polski, podczas gdy eksport znad Wisły w tym kierunku zajmuje 21. lokatę.

Z uwagi na specyfikę działalności przedsiębiorstw z sektora naftowego czy stoczniowego między poszczególnymi latami można odnotować dość silne wahania wymiany handlowej. Według wstępnych danych opracowanych przez Główny Urząd Statystyczny, w 2020 roku obroty między Polską a Norwegią wyniosły 4567,1 mln euro (eksport 2457,4 mln, import 2109,7 mln). Spedycja  i transport są związane ze sprzedażą przez polskie firmy:

  • konstrukcji oraz części żeliwnych i stalowych,
  • autobusów,
  • statków i promów,
  • papierosów,
  • mebli.

Z kolei import ze skandynawskiego kraju obejmuje przede wszystkim:

  • ryby świeże, schłodzone, zamrożone,
  • nieobrobione aluminium,
  • ropę naftową i surowce,
  • żelazostopy,
  • statki i promy.

Transport do Norwegii – na co zwrócić uwagę?

Wybór formy transportu z i do Norwegii jest uzależniony przede wszystkim od towaru. Jeśli są to elementy konstrukcyjne ze stoczni czy firm przemysłowych i budowlanych lub surowce naturalne, spedycję należy organizować z wykorzystaniem transportu multimodalnego (np. połączenia kolejowego, morskiego i ciężarowego) czy niestandardowego, ponadgabarytowego lub niebezpiecznego. Przewożenie ryb i produktów rybnych wymaga natomiast korzystania z chłodni i stosowania się do bardzo restrykcyjnych norm jakościowych, gwarantujących zachowanie świeżości rybiego mięsa oraz przetworów. Jeszcze inne potrzeby zgłaszają przedstawiciele pozostałych gałęzi gospodarki – np. firmy, które są zainteresowane transportem ekspresowym, całopojazdowym lub drobnicowym.

Kolejną kwestią logistyczną jest położenie Norwegii na zachodniej stronie półwyspu skandynawskiego. W związku z importem i eksportem towaru korzysta się więc przede wszystkim z dróg morskich – statkami oraz promami. To dużo szybsze i łatwiejsze w organizacji połączenie od drogi lądowej przez Litwę i Łotwę lub Białoruś, a następnie Rosję, Finlandię oraz Szwecję.

Profesjonalna spedycja Polska – Norwegia

Kraj, w którym obowiązuje korona norweska, nie należy do Unii Europejskiej, ale współpraca gospodarcza z Polską jest dość intensywna, co wynika przede wszystkim z Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz kilku bilateralnych umów. Wszelkie aspekty podatkowe, celne czy logistyczne wymagają kompetencji i profesjonalizmu firmy odpowiedzialnej za spedycję i transport. Istotne są też m.in.:

  • znajomość języków obcych,
  • doświadczenie na rynku skandynawskim,
  • znajomość potrzeb klientów biznesowych reprezentujących konkretne branże, np. rybną, stoczniową, przemysłową,
  • współpraca ze sprawdzonymi, rzetelnymi partnerami odpowiedzialnymi za wybraną formę przewozu ciężarowego lub innego.

Postaw na profesjonalizm

Z uwagi na specyfikę transportu do Norwegii lub importu towarów do Polski spedycję związaną z rynkiem skandynawskim powierz firmie, która rzetelnie wywiąże się z nawet najbardziej nietypowego i wymagającego zadania. Takim przedsiębiorstwem jest Important Cargo Traffic – warto mu zaufać niezależnie od specyfiki zlecenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj