Umowa kupna i sprzedaży to jedna z najczęściej stosowanych umów w naszym życiu codziennym. Kupujemy i sprzedajemy samochody, mieszkania, firmy, sprzedajemy dobra intelektualne. Umowa kupna i sprzedaży samochodu należy to tych, które spisujemy najczęściej, a jednocześnie to jeden z tych dokumentów prawnych, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy prawniczej i przy odrobinie zaangażowania jesteśmy w stanie sporządzić ją samodzielnie. Dzięki temu sprzedaż i zakup samochodu z drugiej ręki nie wymaga kosztownych konsultacji prawnych, dokonuje się ją podczas jednego spotkania obu stron umowy, w trakcie którego następuje jej podpisanie i przepływ środków.

Umowa kupna i sprzedaży samochodu – co zawiera wzór?

Umowa kupna i sprzedaży samochodu powinna zawierać odpowiedzi na cztery podstawowe pytania:

  • kto sprzedaje i kto kupuje
  • gdzie i kiedy następuje transakcja
  • co jest przedmiotem transakcji
  • jaką wartość strony ustaliły przedmiotowi transakcji

Kto sprzedaje i kto kupuje?

Umowa kupna i sprzedaży samochodu musi zawierać podstawowe dane obu stron transakcji. Jednak muszą to być takie dane, które umożliwią zidentyfikowane stron transakcji, dlatego zamieszczenie wyłącznie i imienia i nazwiska to zdecydowanie za mało. Szczególnie osoba kupująca powinna zadbać o to, by dane zawarte w umowie były na tyle wyczerpujące, aby można było dotrzeć do sprzedającego w późniejszym czasie, choćby w kwestii roszczeń. Umowa zatem powinna zawierać imię i nazwisko, adres zameldowania, PESEL. Oczywiście wszystkie te informacje spisujemy z dowodu osobistego.

Wprowadzając dane imienne, które otwierają treść umowy, koniecznie należy dodać datę jej zawarcia i miejsce podpisania umowy, miejsce – czyli miasto, w którym następuje transakcja. Data zawarcia umowy, w świetle nowych przepisów będzie miała tu ogromne znaczenie dla urzędu skarbowego, ale też dla celów rejestracji samochodu lub jego wyrejestrowania.

Przedmiot umowy kupna i sprzedaży

Umowa kupna i sprzedaży samochodu musi zawierać oczywiście dane identyfikacyjne samego pojazdu. Powinny znaleźć się tam takie informacje, które ani przez chwilę nie spowodują powstania wątpliwości co do identyfikacji przedmiotu transakcji. Dlatego każda ze stron powinna zadbać, by określić w miarę dokładnie parametry auta umożliwiające w przyszłości dotarcie do niego. W umowie należy zawrzeć markę pojazdu, datę produkcji, numer silnika. Ale można dodać również kolor i przebieg auta. Dane te w większości znajdują się w dowodzie rejestracyjnym i ewentualnie w karcie pojazdu.

Wartość sprzedaży

Umowa kupna i sprzedaży samochodu musi zawierać wartość przedmiotu transakcji, czyli cenę zakupu. Strony muszą ustalić wartość pojazdu i wpisać ją w umowę. Bez niej umowa jest nieważna. Pamiętajmy jednak, że podatek odprowadzany do urzędu skarbowego nie zależy od tej kwoty. Urzędnik sam określa wartość pojazdu na podstawie komercyjnych tabel biorąc pod uwagę rocznik, przebieg i markę samochodu. Od ustalonej wartości płacimy podatek.

Nie zapomnijmy również o karcie pojazdu, która powinna przejść o byłego już do aktualnego właściciela razem z pojazdem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj