Jeździsz Audi i zastanawiałeś się, czy nie przepłacasz za ubezpieczenie? A może planujesz kupić samochód tej marki i obawiasz się wysokich kosztów polisy? Mamy dla Ciebie dobrą nowinę – cena OC Audi nie musi być wysoka. Wielu kierowców znalazło polisę na takie auta za mniej niż 300 zł! Dowiedz się, ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie OC i pakiet z autocasco, NNW i assistance dla samochodów Audi.

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego podaje, że w pierwszej połowie 2020 roku najczęściej sprowadzanym do Polski modelem samochodu było Audi A4. W pierwszej dziesiątce znalazło się takżę Audi A3 i Audi A6. Zgodnie z danymi Polskiego Związku Motoryzacyjnego od stycznia do września 2020 roku zarejestrowano ponad 55 tysięcy używanych aut tej marki. Ile kosztuje ubezpieczenie Audi? Czy można znaleźć na nie polisę za przysłowiowy bak paliwa?

Jak tanio można ubezpieczyć Audi?

Średnia cena ubezpieczenia w sierpniu tego roku w Polsce wyniosła 827 zł (dane mubi.pl). Jak na tym tle wyglądały ceny polis na samochody Audi? Niestety na początku musimy lekko zmartwić miłośników tej marki – średnia cena OC dla Audi wyniosła 901 zł. Była więc nieco wyższa od średniej dla wszystkich samochodów osobowych.

Dlaczego akurat za ubezpieczenie Audi trzeba zapłacić więcej? Wynika to z faktu, że ubezpieczyciele, wyliczając wysokość składki ubezpieczeniowej, biorą pod uwagę ryzyko wystąpienia szkody. Jednym z czynników zwiększających ją jest pojemność silnika, która przekłada się na moc i osiągi pojazdu. Zakłada się, że samochody z większym silnikiem częściej powodują szkody, a ich zakres jest większy. Audi zazwyczaj mają pojemne silniki o dużej mocy – stąd wyższe koszty ubezpieczenia.

Na szczęście miłośnicy Audi nie muszą od razu rozpaczać. Nie tylko pojemność silnika ma dla ubezpieczycieli znaczenie. Liczy się także wiele innych czynników, takich jak wiek właściciela pojazdu, miejsce zamieszkania i historia ubezpieczeniowa. Doskonale to widać na przykładzie najtańszych polis OC znalezionych na Mubi!

W sierpniu 2020 roku najtańsze ubezpieczenie OC na Audi znalazł 61-letni mężczyzna na swoje Audi 80 – było to 244 zł! W pierwszej 10 najtańszych polis dla tej marki to właśnie ten model zdecydowanie przeważał. Co warto podkreślić – cały top 10 najkorzystniejszych finansowo ofert OC był poniżej 300 zł!

Ile kosztują OC + AC?

Dane pokazują, że tylko 20% kierowców rozważa wykupienie dodatkowego ubezpieczenia autocasco. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze wielu właścicieli samochodów obawia się wysokich kosztów związanych z pakietem OC i AC. Jak się zaraz okaże, nie musi wcale tak być!

Po drugie niski wskaźnik zainteresowania dodatkowym ubezpieczeniem wynikać może z wieku samochodów. Ubezpieczyciele oferują autocasco tylko dla aut młodszych niż 12 lub 15 lat – zależy od firmy ubezpieczeniowej.

Wróćmy jednak do cen pakietu OC i AC. Za ile można było w sierpniu ubezpieczyć Audi A6 z 2010 roku? Okazuje się, że 38-letni mężczyzna mieszkający w niewielkiej miejscowości Lądek-Zdrój mógł wykupić pakiet OC, AC mini, NNW i assistance za 1098 zł!

Oczywiście wspomniany pakiet zawiera jedynie AC mini. Jeśli nasz kierowca zdecydowałby się na pełny zakres ochrony autocasco, to za OC, AC, NNW i assistance musiałby zapłacić 1255 zł. Jest to o ponad 350 zł więcej niż podstawowe ubezpieczenie, ale zapewnia o wiele ochronę i wsparcie. Warto to rozważyć, zwłaszcza jeśli miesięcznie pokonuje się bardzo dużo kilometrów samochodem.

Dlaczego trzeba pamiętać o OC?

Każdy zarejestrowany samochód musi być ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej. Niespełnienie tego obowiązku zagrożone jest karą nawet do 5200 zł za ponad dwutygodniową przerwę ubezpieczeniową. Już jeden dzień bez OC zagrożony jest opłatą karną w wysokości 1040 zł!

Jednak nie tylko kary powinny zmotywować właścicieli samochodów do wykupywania ubezpieczenia OC. Dlaczego jest ono tak istotne?

Ubezpieczenie OC ma chronić zarówno osobę poszkodowaną, jak i sprawcę. Ta pierwsza dostanie odszkodowanie za poniesione szkody. Natomiast kierowca, który spowodował wypadek czy kolizję, będzie chroniony finansowo. W przypadku braku OC z własnych środków zapłacić odszkodowania – tłumaczy Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Odszkodowanie z ubezpieczenia OC wypłacane jest za powstałe szkody osobowe i rzeczowe. Te pierwsze dotyczą obrażeń, a drugie uszkodzeń pojazdu. Warto także pamiętać, że z OC wypłacone zostanie odszkodowanie pasażerom pojazdów (również jadących ze sprawcą).

Zastanawiasz się, jak wygląda cała procedura likwidacji szkody po kolizji lub wypadku? Na stronie https://mubi.pl/poradniki/likwidacja-szkody-z-oc/ znajdziesz informacje dotyczące zgłoszenia szkody, przepisów i obowiązków ubezpieczyciela. Pamiętaj, że pierwszą czynnością w razie kolizji drogowej powinno być sprawdzenie stanu zdrowia osób biorących w niej udział. Dopiero potem można zająć się formalnościami!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj