Prawo o ruchu drogowym mówi, że każda osoba, która nabyła pojazd, nieważne czy prosto z salonu czy z drugiej ręki, musi go zarejestrować. Poruszanie się po drogach z niezarejestrowanym pojazdem to wykroczenie, za które obowiązują kary ustawowe. Nowe przepisy w tym obszarze obowiązują od 1 stycznia 2020 i stanowią, że każdy uczestnik transakcji sprzedaży-kupna pojazdu ma 30 dni na jego zarejestrowanie i wyrejestrowanie. Okres ten liczy się od daty zakupu pojazdu dokonanego w salonie lub transakcji w obrocie prywatnym. W przypadku zakupu auta za granią datę wyznacza naczelnik urzędu celno-skarbowego.

Wniosek o rejestrację pojazdu – co zawiera wzór?

Proces rejestracji pojazdu to w gruncie rzeczy prosta i nieskomplikowana czynność, chociaż czasochłonna. Wniosek o rejestrację pojazdu należy samodzielnie wypełnić i złożyć we właściwym urzędzie miasta czy gminy. Wniosek pobiera się ze strony swojego urzędu, drukuje i wypełnia lub można go otrzymać na miejscu, w okienku wydziału komunikacji.

W wielu gminach możliwe jest dokonanie rejestracji samochodu online, jednak aby otrzymać tablicę rejestracyjną i odebrać dowód rejestracyjny i tak należy pojawić się w urzędzie osobiście. Najważniejszą informacją dla petenta jest fakt, że posiadając wszystkie niezbędne dokumenty i pieniądze przy sobie, rejestracji pojazdu można dokonać przy okazji jednej wizyty i jednej kolejki.

Wniosek o rejestrację pojazdu – jak go wypełnić?

Wniosek o rejestrację pojazdu zawiera 3 zbiory informacji:

  • dane właściciela pojazdu
  • dane samochodu
  • rodzaj rejestracji

Dane nowego właściciela samochodu muszą zawierać jego imię i nazwisko lub danej firmy, jeżeli właścicielem pojazdu jest instytucja. Dane te to podstawowe informacje: imię, nazwisko, adres, pesel lub regon.

Dane pojazdu to oczywiście jego model i marka, rodzaj pojazdu, rok produkcji. Dodatkowo niezbędny jest: VIN, numer silnika, dotychczasowy numer rejestracyjny, jeżeli auto pochodzi z drugiej ręki, numer karty pojazdu.

Rodzaj rejestracji to miejsce, gdzie wpisuje się prośbę o rejestrację czasową lub stałą. Rejestracja czasowa może być potrzebna choćby w celu wywozu samochodu z kraju. Rejestracja stała zakończy się, gdy otrzymamy nowe tablice rejestracyjne oraz naklejkę rejestracyjną, którą należy nakleić na szybie samochodu.

Wniosek o rejestrację pojazdu – załączniki

Wniosek o rejestrację pojazdu to niejedyny dokument, który należy załączyć czy mieć przy sobie do wglądu i skserowania w urzędzie. Niezbędne załączniki to:

  •  dowód zakupu pojazdu, czyli umowę  cywilno-prawną w przypadku samochodu nabytego z drugiej ręki i fakturę dla nowego pojazdu
  • pełnomocnictwo w przypadku rejestracji na firmę lub osobę trzecią
  • zaświadczenie informujące o pozytywnym wyniku badania technicznego, nawet wtedy, gdy pieczątka jest jeszcze aktualna, ale zbliża się termin nowego przeglądu
  • dotychczasowy dowód rejestracyjny w przypadku auta z drugiej ręki
  • karta pojazdu, jeżeli została wydana a taka informacja znajduje się w poprzednim dowodzie rejestracyjnym
  • dowód opłaty akcyzy, jeżeli samochód został kupiony za granicą
  • dowód opłaty rejestracyjnej, którą dokonuje się w kasie urzędu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj